Jak streamingové služby mění naše zvyky v konzumaci obsahu

V posledních letech se streamingové služby staly neoddělitelnou součástí našeho každodenního života. S více než 1,1 miliardy předplatitelů po celém světě si uživatelé oblíbili pohodlí, které tyto platformy nabízejí. V článku se podíváme na to, jak streamingové služby transformují mediální krajinu, jaké novinky přinášejí a proč se mění způsob, jakým sledujeme filmy a seriály.

Dominance streamovacích platforem

Představte si, že máte ve svých rukou knihovnu s tisíci tituly, a to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Právě taková zkušenost nabízí streamingové služby jako Netflix, HBO Max, Amazon Prime Video a další. Podle nedávného průzkumu reprezentativního vzorku uživatelů vyšlo najevo, že přes 70 % respondentů tráví více času sledováním obsahu na těchto platformách než na tradiční televizní příjmu. Většina lidí oceňuje flexibilitu, kterou streaming nabízí: můžete si vybrat, co chcete sledovat, kdy a kde. Tento trend nebyl vždy tak běžný – před deseti lety dominovaly DVD a klasické kabelové televize, ale nástup technologií a změny ve spotřebitelském chování zpřístupnily média širokým více než kdy předtím.

Zajímavým faktem je, že v roce 2020, během pandemie COVID-19, se sledování obsahu na streamingových službách zvýšilo o neuvěřitelných 30 %. Lidé se vyhýbali osobním kontaktům a vyhledávali zábavu a útěchu v televizních pořadech a filmech. Tento fenomén dále podpořil rozvoj původní produkce na těchto platformách, což vedlo k ostrému nárůstu obsahu, který je k dispozici pro široké publikum ve všech žánrech.

Nové trendy v obsahu a technologii

S nárůstem popularity streamingových služeb přišel také rozvoj nových formátů obsahu. Například interaktivní filmy, jako je “Bandersnatch” z série Black Mirror, umožnily divákovi rozhodovat o průběhu děje. Tyto novinky posouvají laťku kreativity a interaktivity, čehož si začali všímat i samotní tvůrci. Technologie se vyvíjí a streamingové služby experimentují s virtuální realitou a rozšířenou realitou, což uživatelům nabízí možnost prozkoumat obsah na nové úrovni.

Další zajímavý trend představuje zvyšující se popularita krátkých videí a tzv. binge-watching, tedy sledování celých sérií najednou. To vedlo k tomu, že některé platformy začaly uvolňovat celé sezóny všech dílů najednou, aby uspokojily potřeby diváků, kteří nechtějí čekat na nové epizody. Tento model transformoval očekávání diváků ohledně doby vydání a způsobu trávení volného času.

Jaký je dopad na tradiční média?

Jednou z nejdiskutabilnějších otázek je, jak streamingové služby ovlivňují tradiční média. Mnoho televizních stanic a kabelových sítí zaznamenalo pokles sledovanosti, což vedlo některé společnosti k rozhodnutí vstoupit na trh s vlastním streamingem. Např. Disney uvedlo Disney+, čímž zareagovalo na rostoucí poptávku po online obsahu a převedlo svůj rozsáhlý katalog filmů a seriálů na novou platformu.

Přestože streaming obohacuje mediální prostor a nabízí více možností pro diváky, vyvstává otázka kvality. Možnost produkovat obsah rychle a za relativně nízké náklady může vést k výrobě průměrných nebo nízkokvalitních titulů. To neznamená, že kvalitní tvorba na streamingových platformách chybí; naopak, už nyní se objevují laureáti prestižních cen Emmy a Oscarů – série jako “The Crown” nebo filmy jako “Roma”.

Streamingové služby tedy nejen mění právě to, jak sledujeme, ale také jakým způsobem se tvůrci snaží oslovit diváky. Dnes jsou diváci více než kdy dříve zapojeni do procesu, mají možnost volby a snáze se dají ovlivnit.

Evidentně se mediální krajina vyvíjí. Streamingové služby se staly klíčovou součástí toho, jak lidé konzumují obsah, a to nejen v oblasti filmů a seriálů. Očekává se, že jejich vliv a význam porostou, a to jak v oblasti tvorby, tak v oblasti distribuce. Zda tradiční média dokáží na tuto revoluci reagovat, či nikoliv, zůstává otevřenou otázkou, ale jedno je jisté – budoucnost zábavy leží v našich rukou.

Napsat komentář